You are here: Home HISTORIE Devadesát roků volejbalu v Bučovicích

Volejbal není jen hra...

TJ Sokol Bučovice - ODDÍL VOLEJBALU

Banner
Vítejte

Devadesát roků volejbalu v Bučovicích

Email Tisk PDF
V sobotu 4. 7. 2015 oslavili volejbalisté Sokola Bučovice devadesát roků trvání oddílu. Volejbal se v našem městě objevil někdy v roce 1925, kdy učitelé místního gymnázia zařazovali tuto hru do hodin tělesné výchovy. Žáci si tento sport natolik oblíbili, že ho přenesli do Sokola, vybudovali dva hliněné kurty a denně pilně trénovali. Hrála mládež i dospělí. Soutěže organizoval Sokol formou turnajů, nejprve župní přebory, dále mezi župní přebory, přebory Moravy a přebory republiky. Největšího úspěchu dosáhlo v tomto období družstvo žen, které se v roce 1939 probojovalo až do protektorátních přeborů Čech a Moravy, které se hrály v Praze, ve Strakově akademii, dnešním úřadu vlády. Volejbal se hrál po celou dobu trvání války. Po zákazu Sokola v roce 1941 přešla činnost oddílu do SK Bučovice, po osvobození se oddíl vrátil pod zpět, pod křídla Sokola. Činnost oddílu pomalu ustávala, až v roce 1951 ustala docela. Volejbal se v tomto období hrál pouze rekreačně. K obnovení činnosti oddílu došlo v roce 1960, kdy nejprve soutěže hrálo družstvo dorostenek a žen, později se přidaly i mužské složky. Úspěšnější v tomto období byla ženská družstva, která pravidelně hrála krajské přebory I. i II. třídy. Muži hráli okresní přebor a teprve v roce 1978 se probojovali do krajského přeboru. Po obnově Sokola se oddíl přihlásil k sokolským tradicím a přešel do obnovené Tělocvičné jednoty SOKOL Bučovice. K výkonnostnímu růstu družstva mužů došlo až příchodem Zbyňka Čížka do trenérské pozice, který vybudoval silný, konkurence schopný tým. Družstvo postupně postoupilo až do třetí nejvyšší soutěže, druhé ligy, kdy několikrát tuto soutěž vyhrálo, naposledy v letošním roce. Bohužel výkonnost ostatních družstev postupně klesala, až v letošním roce jak družstvo žen, tak i B družstvo mužů hrají pouze okresní soutěže. Snad jen částečnou náplastí v tomto roce bylo vítězství žáků v okresním přeboru.

Vlastního setkání se zúčastnila celá řada bývalých i současných členů oddílu. Oslavy byly zahájeny netradičním volejbalovým turnajem, kdy v jednom družstvu nastoupili vedle sebe veteráni, ženy, druholigoví borci i začínající volejbalisté. Takto vytvořená čtyři družstva sváděla v úmorném, horkém počasí, urputné boje. Nebylo důležité kdo zvítězil, ale důležitější bylo, že volejbal všechny bavil a hru si užívali i sedmdesátiletí veteráni. V odpoledních hodinách proběhla za účasti předsedy Jm.VS pana Štěpána Říhy, místostarosty Vaníčkovi župy br. Pavla Rafaje, starosty města pana MuDr. Válka a starosty Tělocvičné jednoty Sokol br. Hanáka vernisáž výstavy fotografií a křest almanachu. Výstava i almanach mapují činnost oddílu od počátku tohoto sportu v našem městě, až do dneška. Při této příležitosti předal místostarosta župy br. Rafaj bronzový odznak ČOS br. Janu Forejtkovi, za dlouhodobou a obětavou činnost ve prospěch sokolského hnutí. Na následném slavnostním shromáždění byli představiteli města ocenění významní bývalí i současní příslušníci oddílu. Závěrem slavnostního dne bylo přátelské posezení s tancem a hudbou.
Celé setkání bylo velmi vřele přijato zvláště od bývalých hráčů a pamětníků. Je pouze škoda, že se této oslavy zúčastnilo málo současných členů oddílu, zvláště místních z Bučovic. Kde jinde by se mohli tak důkladně seznámit z historií oddílu a pobesedovat s pamětníky. Ať již to bylo způsobeno horkým počasím, nebo prázdninovým termínem, svědčí to o situaci v oddíle.